chrislenefimerl chrislenefimerl
  • 27-04-2017
  • Mathematics
contestada

If 6 inches of decorative ribbon costs $3.25 ,how much does a yard cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 27-04-2017
it would cost $19.50. hope that helped
Answer Link
98swagkid
98swagkid 98swagkid
  • 27-04-2017
Since there are 36 inches in a yard. You divide 3.25 by 6 to find the cost of 1 inch. Which should equal about $0.50. You multiply 0.50 times 36 which should equal $19.50 which is your answer.
Answer Link

Otras preguntas

The length of a rectangle is 7 yd less than three times the width, and the area of the rectangle is 66 yd ^2. Find the dimensions of the rectangle
In Spanish mochila is it masculine or feminine
When is the quotient greater than 1
Why is air pressure greater at the poles
round 63,849 to the nearest ten, to the nearest hundred, to the nearest thousand,and the nearest ten thousand
In Spanish mochila is it masculine or feminine
When did Felipe VI become King in Spain?
What is the relationship between the 6s in the number 660,472?
round 63,849 to the nearest ten, to the nearest hundred, to the nearest thousand,and the nearest ten thousand
How did technology aid Egypts food production?