Jaelynn11
Jaelynn11 Jaelynn11
  • 25-04-2017
  • Mathematics
contestada

Ixl is a pain so I really need help please

Ixl is a pain so I really need help please class=

Respuesta :

nizatoledo1999 nizatoledo1999
  • 25-04-2017
divide the price by 2 and you will get the price unit
Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-04-2017
A unit rate(called a unit price here) is a rate that compares to things. A common example that you probably know is miles per hour (emphasis on the "per").

We need to find the cost for each towel. The cost for 2 towels is $6.48. To find the amount of money per towel, divide 6.48 by 2.

6.48/2=$3.24 per towel

:)
Answer Link

Otras preguntas

By which name was William the Conqueror known in his native land?
If snow is falling at a rate of 1/4 inch every 30 minutes, how much snow will fall in 4 1/2 hours.
Compare and contrast ancient China and ancient Japan.  please help! i need to do an essay on it that is 3-5 paragraphs long.
Who is the normative character in the play Hamlet?
what is the manifest destiny
Three consecutive even numbers add up to a number between 100 and 120. What might the numbers be?
A number decreased by 4 is less than 14?
NaHCO₃ is a. a strong acid b. a strong base c. a weak acid d. a weak base e. a salt (made from an acid and a base)
A worker is hired for $80 a day on the condition that if business is slow, the worker will only receive half pay.  At the end of 20 days, the worker receives $1
I need a simple diagram that I can easily understand tectonic plates...