Dave131
contestada

Bhavik bought 3 liters of milk and 5 loaves of bread for a total of $11. A month later, he bought 4 liters of milk and 4 loaves of bread at the same prices, for a total of $10.

How much does a liter of milk cost, and how much does a loaf of bread cost?

Respuesta :

m = cost of milk
b = cost of bread

3m + 5b = $11
4m + 4b = $10

7m + 9b = $21

After alot of algebra you get the answer 
m = $.75
b = $1.75