Bruhhh2k17
Bruhhh2k17 Bruhhh2k17
  • 24-03-2017
  • Mathematics
contestada

You buy 5 pounds of pears for $40. What is the cost of 8 pounds of pears?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-03-2017
$40 /5 = $8 per pound.
Multiply $8 * 8 = $64 for 8 pounds
Answer Link
Cam1685
Cam1685 Cam1685
  • 24-03-2017
The answer is 64. :)
Answer Link

Otras preguntas

In 9. and 10., estimate, and, the use a formula to find the perimeter 9, A square 22 in long on each side 10, A rectangle 13 ft long and 38 ft wide
The graph above displays the heights of an average population of humans. Use C.E.R. (Claim, Evidence, Reasoning) to answer the following question: Why is human
please help i have to get a bunch of work done today! If T = 84 in, U = 88 in, V = 66 in, W = 140 in, X = 112 in, Y = 19 in, and Z = 110 in, what is the perimet
according to Boyles law if the initial pressure and volume of a gas were five atm for the pressure and 10 mL for the volume and pressure is doubled what is the
Match the terms in column A with the descriptions in column B. Mace the latter of your choice in the ​
Built up industry in the 1950s before he started taking land from private owners and making collective farms
IN THE Blow, Blow, Thou Winter Wind by William Shakespeare How does the speaker’s tone help carry the poem’s theme? A. The cynical tone develops the theme of h
through: (-5, -5), slope=2/5
Is artistic a consonant or a vowel
Can someone please answer this question please answer it correctly and please show work please help me I need it