hakizimanamathias
hakizimanamathias hakizimanamathias
  • 24-03-2017
  • Mathematics
contestada

Pecans cost $8.25 for 3 pounds. what is the cost of 5 pounds of pecans?

Respuesta :

Chaconne Chaconne
  • 24-03-2017
You want to find the cost for one pound of pecans.
Divide 8.25 by 3.
8.25/3= 2.75
So it's $2.75 for one pound of pecans.
You want to find the amount for five pounds, so multiply 2.75 by 5
2.75 x 5= 13.75
It costs $13.75 for five pounds of pecans.
Answer Link

Otras preguntas

Find the slope of the ski run that descends 15 feet for every horizontal change of 24 feet
98 divided by 7 please show how
factor: 6x+36=  how do I solve this problem
Find the slope of the ski run that descends 15 feet for every horizontal change of 24 feet
What particles make up the nucleus of an atom?
98 divided by 7 please show how
Find the slope of the ski run that descends 15 feet for every horizontal change of 24 feet
98 divided by 7 please show how
98 divided by 7 please show how
What particles make up the nucleus of an atom?