roccostella52
roccostella52 roccostella52
  • 22-03-2017
  • Mathematics
contestada

At the supermarket, 6 oranges cost $5. If Maria buys 18 oranges, how much will she pay?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-03-2017
6 x 3 = 18
5 x 3 = 15

Answer is $15

Hope this helps.
Answer Link
freitasj22 freitasj22
  • 18-11-2021

Answer:

$15

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

yesterday, Jack drove 40 1/2 miles. he used 1 1/4 gallons of gasoline. What is the unit rate for miles per gallons
What equals 69 in multiplication
When might an increase in biodiversity lead to a decrease in the stability of an ecosystem?
which of the following is an example of how life began to change in the United States in the 1920s? A: Technological innovations enabled people across the count
Population is increasing more rapidly in LDCs than in MDCs. a. True b. False
Identify the unnecessary adjective in the following sentence. A huge torrent of water rushed down the street. hugestreetdownwaterthearushedoftorrent
What is the best way to combine these sentences using a prepositional phrase? The Astrologer tried to look the part.He had a saffron-coloured turban and some sa
what is a hydrogen ion
What is the best way to combine these sentences using a prepositional phrase? The Astrologer tried to look the part.He had a saffron-coloured turban and some sa
number of laps 2 4 6 8 10 time 10 20 30 40 50 Charlie runs laps around a track the table shows how long it takes him to run different number of laps how long wo