Seudónimo Seudónimo
  • 22-03-2017
  • Mathematics
contestada

Raisins cost $.97 per pound Michael bought $15.52 worth of raisins how many pounds of raisins did you buy

Respuesta :

cupcakesorinkles14
cupcakesorinkles14 cupcakesorinkles14
  • 22-03-2017
You would divide 0.97 / 15.52 = 0.0625 pounds 
Answer Link

Otras preguntas

For what do scientists use data from a controlled experiment
There are 15 boys and 10 girls in Miss Li's class. She wants to group all the students so that each group has the same number of boys and the same number of gir
Learning goal: develop problem-solving skills and think more like a chemist by defining chemistry, identifying chemical substances, and using the scientific met
What is the definition and function of the Peripheral nervous system
What is the domain of the function?
Jennifer is saving money to buy a bike. The bike costs $245. She has $125 saved, and each week she adds $15 to her savings. How long will it take her to save en
what is the important characteristics of the civilizations in the Indus River valley
What characteristics of a sonnet are shown in lines 1-2 of Shakespeare’s “Sonnet 18”?
find the slope and y intercept of the line y=9x+6
Add: (-6+3x^9y-4xy)+(-8x^9y+7xy+4).