Aiesha
Aiesha Aiesha
  • 24-02-2015
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?
12 bars of soap for $10.00 or 5 bars of soap for $4.00

Respuesta :

BrainacHead
BrainacHead BrainacHead
  • 24-02-2015
5 Bars of soap for $4.00 Why? Because you if you buy two it cost $8.00 or buy three pack and you'll get 15 for $12.00
Answer Link
jonese1
jonese1 jonese1
  • 24-02-2015
It is cheaper to buy 2 5packs because your total will be $8 not $10 so you end up saving $2 a dollar per pack
Answer Link

Otras preguntas

(marking brainliest!) could someone please help me with these mcqs :/​
hurry, i need this answered, how is (0,1), (1,2), (2,4), (3,8), (4,16) a function, first answer gets brainliest and 80 points
The Pullman Strike resulted in Eugene Debs receiving a pardon for his involvement. the company losing very little money. the company rehiring workers that withd
could the constitution have been produced if gorge Washington had not attended the convention
Please help Which states had claims in the area that became the old northwest territory
what is the combination of your attitudes, behaviors, and characteristics.
Before the arrival of European colonists, the Iroquois people adapted to their environment by: A. learning how to farm corn and squash. B. constantly migrating
Compare two people or items in French. Write in complete sentences and make at least five comparisons. Vocabulary words you can use are in pictures
La masa molar para el siguiente compuesto: CuOH, si sus masas atómicas son Cu=64 g/mol; O=16 g/mo e H=1 g/mol
Who is phoebus and what meant by phoebus fire?