christyteaaa
christyteaaa christyteaaa
  • 26-02-2017
  • Mathematics
contestada

Beef: $3.50 per lb
Chicken: $1.95 per lb

Question: Mrs. Campbell bought 1/2 lb of beef and 2 lb of chicken. How much did she spend?

Respuesta :

ngfriesema ngfriesema
  • 26-02-2017
$3.90 for the chicken and $1.75 for the beef
Answer Link
dsaketh
dsaketh dsaketh
  • 26-02-2017
1/2 (cost of beef for 1lb) + 2 (cost of chicken for 1lb)

1/2(3.50) + 2(1.95) = 1.75 + 3.9 = 5.65

She spent $5.65
Answer Link

Otras preguntas

Which value could be part of the domain of a sequence as a function? a) 1/6 b) 6 c) .6 d) -6
redlands school sent x students to a revision day St Samuel school sent twice as many students as headlands school each student paid £15 for the revision day th
Describe the symbiotic relationship between humans and the earth in the life cycle.
The planets known as "terrestrial" planets are which? A. Mercury, Venus, Earth, and Mars B. Mercury, Mars, Saturn, and Jupiter C. Venus, Mars, Saturn, and Neptu
Based on the graph of the function shown, identify the statement below that is false. Note that the point (0, -4) is on the graph. A) the domain of the functio
The United States can be described as both indirectly democratic and
What was the difference between the way Dill perceived his relationship with his mother and the way Scout perceived her relationship with her father?
is 0.3×0.l2 is one-hundredth of 36?
Geometry help 10 points
[URGENT] Choose a headline about major world events (in the last 2 years), tell me wich one has the most impact on you and why.