Zayislit Zayislit
  • 25-02-2017
  • Mathematics
contestada

A 16 oz package of brown rice costs 79 cents and 32 oz package of white rice costs 3.49 which package is a better deal and why

Respuesta :

girleygirl110
girleygirl110 girleygirl110
  • 25-02-2017
the better deal is the 16 ounces for 79 cents because it is 5 cents an ounce
while the 32 ounce bag is 11 cents an ounce
Answer Link

Otras preguntas

Explain how you can show five less than a number using an algebraic expression
why was the lewis and clarke expedition launched ​
Please help and thank you
What is the value of the expression h- 20 when h = 60
A chemical engineer is developing a process for producing a new chemical. One step in the process involves allowing a solution of potassium hydroxide to react w
what is a flat underwater vally​
Read the following argumentative essay conclusion and then answer the question. Requiring high school students to complete community service before graduating w
Ima jogged 9/10 of a mile on Monday and 6/10 of a mile on Tuesday.How much farther did Sima jog on Monday than on Tuesday?
In what country did the American revolution begin in the late 1700s
How does cell division prove the cell theory?