lenakelly
lenakelly lenakelly
  • 24-02-2017
  • Mathematics
contestada

Hope pays $126 for 6 theater tickets. How much would 14 theater tickets cost? $252 $280 $294 $756

Respuesta :

samblack samblack
  • 24-02-2017
$294 because 126 divided by 6 is 21.
21 multiplied by 14 is 294
Answer Link
alyssaleilani
alyssaleilani alyssaleilani
  • 20-02-2020

Answer:

$294

Step-by-step explanation:

I took the test online in K12 and when I reviewed it said that $294 is the correct answer.

Answer Link

Otras preguntas

which of these statements best describes the impact of kennedy space center on the economy of florida
What are some reasons why people came to New York in the early 1700s
Write the slope intercept form of the equation of the line through the given point with the given slope through(-3,2), slope = -1
You run the length of a 100-yard football field, as well as the 2 end zones that are 10 yards each. It takes you 40 seconds to run the entire distance. How many
DNA seen during interphase of mitosis is in a diffused state called _____? a. Glycine b. mRNA c. Chromatin
is chewing on a handkercheif a similie or metaphor?
What is the role of family members in assisting in the process of making informed decisions about starting an own entrepreneur?
what is a better buy, an 18 ounce jar of jelly that costs $1.99 or a 24 once jar of jelly that costs $2.99 why?
How might your actions during your lifetime affect someone living one hundred years in the future? (One paragraph)
At the pet fair, Darlene's dog weighed 5 times as much as Leah's dog. Together , the dogs weighed 84 pounds. How much did each dog weigh?