kimmyreyes1
kimmyreyes1 kimmyreyes1
  • 23-02-2017
  • Mathematics
contestada

Green grapes are on sale for $2.50 a pound.How much will 9 pounds cost?

Respuesta :

christyteaaa
christyteaaa christyteaaa
  • 23-02-2017
$22.50 because you multiply 9 by 2.50
Hope this helps ❤
Answer Link
Decela6 Decela6
  • 23-02-2017
I did $2.50 x 9 = $22.5
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following best describes the Carnot cycle? a. It represents one of the least efficient cycles for converting thermal energy into work. b. It repres
Use apple in a sentence.
Find the sum: 1+2+3+ ... +9999+10000.
What is one way President Lincoln tried to get people to agree with him in the gettysburg address? a. quoting the well known poet walt whitman b. using language
Which group destroyed cities, looted treasures, and killed thousands in Russia during the thirteenth century? a. Boyars b. Mongol Tartars c. Vikings d. Slavs
what is 10 to the 5th power
Which Republican opposed the Dred Scott decision? A.Charles Sumner B.Roger b. Taney C.James Buchanan D.Millard Fillmore
Which of the following statements is true? A. Lungs are strengthened through cardiovascular exercise. B. Regular exercise softens bones. C. Psychiatrists avoid
what is 6 to the 2nd power divided by 2(3)+4
Which phrase appears in the preamble of Florida’s constitution and in the preamble of the US Constitution? a. maintain public order b. insure domestic tranquili