Amina665 Amina665
  • 23-02-2017
  • Mathematics
contestada

A grocery store is selling 6 cans of cat food for $3.Write and solve a multiplication equation to find the cost of can of cat food

Respuesta :

queenie654
queenie654 queenie654
  • 23-02-2017
6 times 3  will give you your answer

Answer Link

Otras preguntas

Please answer these questions anyone
Purchases are a/an A. cost. B. asset. C. liability. D. revenue.
How does Artemidorus’ role in act 3.1 reflect the theme of fate
What is 6 1/3 times 10 in simplest form
O ozônio faz bem para nós ou é prejudicial á nossa saúde ? comente a sua resposta
What role does cellular respiration play in the water cycle
A movie theater sells tickets for groups of 35 students for $210. Which statement best describes this proportional relationship?
Say you are grocery shopping and you come across an item for which the unit price is not labeled. How can you find the unit price on your own?
what is 5/8 divided by 4? what is that answer divided by 4? then what is that answer divided by 4?
Which statement best relates science and societal problems?