Seudónimo Seudónimo
  • 22-02-2017
  • Mathematics
contestada

Which is the better deal: 10 pounds of hamburger for 4.99 or 5 pounds for $2.69

Respuesta :

luluinab
luluinab luluinab
  • 22-02-2017
The 10 because it is cheaper for 1 pound
Answer Link

Otras preguntas

define orogenesis and locate major orgenic belts on the earth today
what is the result when 4x^2-17x+36 is subtracted from 2 x^2-5x+25?
1,352 pounds is what fraction of a short ton
5p-14=8p+4 step by step
-10=-4+2x how do we solve this?
How many triangles are formed by the diagonals from one vertex of a regular octagon?
A juice pitcher holds 1.5 gallons of liquid. How many 8-ounce glasses of juice can be poured from a full pitcher? (1 gallon = 128 ounces) explain by describing
5 examples of collective nouns
What were the changes in U.S. politics between 1824 and 1840 and what accounted for these changes?
3. find the domain and range of a) 3x-2y+7=0i think in y-intercept form it is y=3/2x + 7/2