LesliH475313 LesliH475313
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

At a local market, 3 apples and 2 pears cost $2.70. Three apples cost the same as 4 pears. Type a system of equations to find the cost for one apple and the cost for one pear.

Respuesta :

PriyanshZ611103 PriyanshZ611103
  • 25-10-2022

Data:

Apple: A

Pears: P

3A+2P=$2.70

3A=4P

to find the cost for one apple:

Answer Link

Otras preguntas

If the Revenue for the week is $2000, and labor cost consists of two workers earning $8 per hour who work 40 hours each, what is labor cost as a percentage of R
Who urged her husband to "remember the ladies"? Why did she say this ?
ten thousand more than 300,000+90,000+5000+40 is
Y is the midpoint of XZ. X has coordinates (2,4), and Y has coordinates (-1,1). Find the coordinates of Z.
4/5 of what number is 60
what is the name for the change in a stars spectrum when it moves wawy from the earth
What is the most abundant gas in the universe?
what is greater -5.06 or 5.6
Please help me on this question. 1. Construct line segment AB so that AB equals MN plus OP2. Construct line segment KL so that KL equals OP minus MN3. Construct
Scientist A dissolved 1.0 kilogram of salt in 3.0 liters of water. Scientist B dissolved 2.0 pounds of salt in 7.0 pints of water. Which scientist made a more c