AngeliseE66096 AngeliseE66096
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

You had $21 to spend on five notebooks after buying them u had $6 dollars how much did each notebook cost.

Respuesta :

AayamU5376 AayamU5376
  • 25-10-2022

Let x be the cost of each notebook. We know that we bought 5 of them, then the total cost of the notebooks is:

[tex]5x[/tex]

We had 21 dollars and we spent 5x on the notebooks, this can be express as:

[tex]21-5x[/tex]

Finally we know that this is equal to the six dollars we had at the end, then we have the equations:

[tex]21-5x=6[/tex]

Solving for x we have:

[tex]\begin{gathered} 21-5x=6 \\ 21-6=5x \\ 5x=15 \\ x=\frac{15}{5} \\ x=3 \end{gathered}[/tex]

Therefore each notebook cost $3

Answer Link

Otras preguntas

Solve for x. 10x^2=29x-21 does anyone know this
What is the algebraic expression for this story problem?A tank is filling with water from a natural spring well. Two days ago the water was 10 feet deep, and ye
Omg i'm confuse 7(x+4) =9(x -2)
what recent world issues/problems can be solved if people rocognize and perform their role effectively
How and why did the antislavery movement become more radical over the period 1815 to 1860?
Please solve equations by completing square
find the common ratio of r 6,24,96,384
What is the algebraic expression for this story problem?A tank is filling with water from a natural spring well. Two days ago the water was 10 feet deep, and ye
what is 12.2billion divided by 3.8%
the continuous muscular tube of the digestive system is called the