KarelynD402925 KarelynD402925
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

kid had 10 apples and he gic

Respuesta :

AanshP2797 AanshP2797
  • 25-10-2022

Answer:

The meal cost $14.51 per person.

Step by step explanation:

Meal cost: 46.72

Sales tax: 8%

Then.

then we take out 8% of the value

[tex]46.72\text{ x 0.08 =3.74}[/tex][tex]46.72+3.74\text{ = 50.46}[/tex]

Tip : 15% (meal and sales tax)

[tex]50.46\text{ x 0.15 = 7.57}[/tex][tex]50.46\text{ + 7.57 = 58.03}[/tex]

There are 4 people.

[tex]\frac{58.03}{4}=14.51[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Mrs. Ross needs to buy dish soap there are four different sized containers sort the brands from least to greatest unit price round each unit price to the neares
The larger of two numbers is 12 less than five times the smaller number. The sum of the two numbers is 120. Find the two numbers
What does 12+(-5) equal
On a spring scale that measures force, a reading shows the force of an object to be about halfway between 7 N and 8 N. Which of the following would be the most
help me with this plz
Select the resources which eventually made America a prosperous nation. fertile soil pure air quality an abundant water supply bountiful supply of natural
A runner circles the track exactly 2 times for distance of 800m. it takes 4.0min. what is her average speed in m/s? what is her average velocity?
Who said atoms are neither created nor destroyed in chemical reactions?
What are the other names for the solutions of a quadratic function?
If f( n ) = - 5 n - 2, then f(3) is _____. -13 -17 -4 -55