MyleeP559561 MyleeP559561
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

Laura needs summer blouses. She bought 1 blouseand 2 sweaters. How much did she spend? Did shebuy clothes that matched her summer needs?

Respuesta :

JameQ337470 JameQ337470
  • 25-10-2022

Given:-

Cost of blouse is $27.50

Cost of sweater is $34.99

To find the cost if laura bought :-

So since laura bought one blouse and two sweaters, we get

[tex]27.50+2(34.99)=97.48[/tex]

So the cost is $97.48 and she bought the cloths of her summer needs.

Answer Link

Otras preguntas

What would be the BEST formula to model the volume of the flower planter shown? A) volume of a cone B) volume of a cylinder c volume of a triangular prism D vol
If your audience is young children, you should _____.
Discuss the interaction between normative and material culture
What is something that is undervalued in life? (Tell me something u think is not valued enough)
please look at this and help it's really tough and hard i'm in midlle school not high school but please help
When art class was over, the students bounded out the door for recess. “Maddie, we already hung your picture up to dry,” Mr. Clay said. “Why are you the last on
In what way do modern correctional facilities differ from those of the past, such as penitentiaries and reformatories? A. They only house violent criminals. B.
What can you do if you discover that other people who share your name have accounts that may generate a poor first impression of you if a potential employer sea
I'm not sure how to find a Wrighteasyrement so how do I find it.
What is a scenario for y= 4x+2