RayaS623394 RayaS623394
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

five pounds of sugar cost $4.05 how much sugar do you get per dollar? round your answer to the nearest hundredth, if necessary.

Respuesta :

AyazX104725 AyazX104725
  • 25-10-2022

Given:

The cost of five pounds of sugar is $4.05.

Explanation:

To determine the amount of sugar that individual get for 1 dollar, divide 4.05 by 5.

Divide 4.05 by 5 to determine the amount of sugar individual get per dollar.

[tex]\frac{4.05}{5}=0.81[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Which point is on the graph of the equation y = 2x - 5?
If 2a^2–6a+5 is subtracted from 3a^2–2a+3, the result is? 1) 5a^2–8a+8 2) a^2+4a–2 3)-a^2–4a+2 4)a^2–8a+8
How do strides indicate whether the walker is a male or female?
Find the area of the figure.
A pound is approximately 0.45 kilogram. A person weighs 87 kilograms. What is the person’s weight, in pounds, when expressed to the correct number of significan
If f(x)=5x-2and g(x)=2×+1,find (f+g)(x) a. 7x-1 B. 7x-3 C. 3x-1 D. 4x-3
To remain relevant, human resources executives must be able to raise the value of the organization’s human capital. True or False
what is the main roles of the skeletal system?
What’s the answer to number 13 14 and 15
When the light turns yellow, should you stop or go through it? An article defines the “indecision zone” as the period when a vehicle is between 2.5 and 5.5 seco