karelysicairos9941 karelysicairos9941
  • 25-08-2022
  • Mathematics
contestada

How much does a ruler cost if a pencil cost $8 . amala buys 4 rulers and a pencil and these cost the same as 2 rulers and 4 pencils

Respuesta :

adioabiola
adioabiola adioabiola
  • 29-08-2022

The cost of a ruler cost if a pencil cost $8 is $12

Equation

There are three basic types of equation in mathematics. Namely:

  • Linear equations
  • Quadratic equations
  • Simultaneous equations

let

  • cost of ruler = r
  • cost of pencil, p = $8

4r + p

2r + 4p

  • Equate

4r + p = 2r + 4p

4r + 8 = 2r + 4(8)

4r + 8 = 2r + 32

4r - 2r = 32 - 8

2r = 24

r = 24/2

r = $12

Therefore, the cost of a ruler cost if a pencil cost $8 is $12

Learn more about equations:

https://brainly.com/question/2972832

#SPJ4

Answer Link

Otras preguntas

I need help with find this problem out
write the set A of natural numbers greater than three and not more than nine in two ways
whats 10x2= n nnn nnnnnnn
STORY IS AT THE BOTTOMWhich quotation from “Smarter Without Smartphones” best supports the author’s claim that students learn some skills through in-class, face
which stage of the business cycle is an economy in when it reaches its low point?
Cindy wants to predict how much energy she will use to heat her home based on how cold it is outside. The graph below shows the mean amount of gas per day (in c
The value of y is directly proportional to the value of x. When x = 4.25, the value of y is 2. What is the value of x when y = 8? *
What is the capital of North Carolina?
Which does not take the direction of the motion into account? Displacement Distance velocity
What is the midpoint of the x-intercepts of f(x) = (x – 2)(x – 4)? (–3,0) (–1,0) (1,0) (3,0)