AZANALI AZANALI
  • 22-07-2022
  • Mathematics
contestada

if price of 12 eggs is rs 192 , how many eggs can be bought for rs 160

Respuesta :

abidmajid2006 abidmajid2006
  • 22-07-2022

Answer:

10 eggs

Step-by-step explanation:

We need to work out the price per unit :

12 eggs = rs 192

1 egg = rs 192÷12

1 egg = rs 16

? egg = rs 160

16×? = 160

? = 160÷16

? = 10

So our final answer will be 10 eggs

Answer Link
Аноним Аноним
  • 22-07-2022

Answer:

10

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which is a possible way to rewrite the equation y=3x 3b solve for b?
What is the value of 1-18 25 if you subtract then add? If you add then subtract?Why is order of operations necessary?
according to Carnegie what were the revolutionary changes that made it possible for the poor to enjoy what the rich could not before afford?
according to the ninth amendment, who retains certain rights not mentioned in the constitution?
In which of these sports may reaction time be least important , basketball,hockey, soccer or bowling? why?
true or false social networking sites never allow members to post messages on the pages of other members
How did written statements help define the revolution
In order to enter cells and be useful to the body starch must be
290 is 10 times as much is 2900
what it means a line on top of a number