ashelywest998 ashelywest998
  • 25-06-2022
  • Mathematics
contestada


If each pound of beef costs $3.69, how much does 2 pounds cost? Round to the nearest cent.

Respuesta :

diviz2006
diviz2006 diviz2006
  • 25-06-2022

Answer: Two pounds of beef costs $7.38.

Step-by-step explanation:

Multiply the cost for one pound by the amount of pounds you need.

$3.69×2=$7.38

I hope this helps!!

Answer Link

Otras preguntas

98 divided by 7 please show how
What are the unit rates for  4/8 , 5/25, 36/6, 14/21, 18/30, 28/16, 56/35, 45/108, 12/42, 39/26
98 divided by 7 please show how
-2n-h(4rx-6s)-3rx+3s i need help doing this problem
-2n-h(4rx-6s)-3rx+3s i need help doing this problem
Find the slope of the ski run that descends 15 feet for every horizontal change of 24 feet
Juan is thinking of two numbers. He says that 3 times the first number minus the second number is 118. In addition, two times the first number plus the second n
What are the unit rates for  4/8 , 5/25, 36/6, 14/21, 18/30, 28/16, 56/35, 45/108, 12/42, 39/26
98 divided by 7 please show how
-2n-h(4rx-6s)-3rx+3s i need help doing this problem