lillianspillane5 lillianspillane5
  • 27-05-2022
  • Mathematics
contestada

The peanuts cost $2.70 for 1 pound. How
much does 3.5 pounds of peanuts cost?

Respuesta :

fluffycorgi81
fluffycorgi81 fluffycorgi81
  • 27-05-2022

Answer: $9.45

Step-by-step explanation:

Set up a proportion of 2.70/1 = x/3.5. To solve, multiply 2.70 by 3.5 and divide by 1. 2.70*3.5 = 9.45/1 = 9.45.

Answer Link
watermelonisha4 watermelonisha4
  • 27-05-2022
$9.45
Take 2.70 times 3.5 and you get your answer.
Answer Link

Otras preguntas

Why did Jackson refuse to relocate the Hermitage after the fire? A. His wife had chosen its original spot. B. He could not find stable ground for the new build
A hyena can run one over four of a mile in 22.5 seconds. At this rate, which equation can be used to determine how fast a hyena runs in miles per hour? (5 point
Describe what else a deer gets from plants. Explain how this matter is cycled between plants and the deer. Why is this cycle important to their survival? Provid
por favor ayuda este cosa no lo se pa nada
Is it true or false?
A middle school took all of its 6th grade students on a field trip to see a ballet. The students filled 702 seats, leaving 35% vacant. How many total seats were
Can anyone help me on this question?
According to the article, how does pollution negatively impact humans? Use two details from the article to support your response
Find the value of the variable.
find the average speed:distance=612 miles time=12 hours​