haroldjohnson24 haroldjohnson24
  • 26-05-2022
  • Mathematics
contestada

23 lbs of onions cost $46. How many lbs of onions can you get with $30 ?

Respuesta :

lillyannav5189
lillyannav5189 lillyannav5189
  • 26-05-2022

Answer:

15 lbs of onions.

Step-by-step explanation:

23 lbs divided by $46 = 0.5 lbs per $1

0.5 lbs times $30

15 lbs

Answer Link

Otras preguntas

Who held most of the powerful positions throughout the Ptolemaic Dynasty
PLEASE HELP WITH THIS QUESTION
What is answer to Number 12 Pls help asapppp
Identify the adverbial clause in the following sentence. Unless he learns to stop ripping up the sofa, Fido will have to stay outside all day.
Finally, so many people died during the Tulsa massacre and this affected future generations because
what do you mean by gender identity? elucidate​
what are the things that parents must teach their child before primary school? ​
there are 1020 entries in a photo contest Six judges will review an equal number of photos.How many photos will each judge review?​
what is the constat proportionlity in the equation 3y=2x
Carlos wants to put 720 of his blocks in his toy box. A small set has 10 blocks and a large set has 100 blocks. How can you write three ways Carlos can put smal