edp4452040
edp4452040 edp4452040
  • 25-05-2022
  • Mathematics
contestada

2.5 lbs of apples for $3.25 or 35oz for $3.50?

Respuesta :

heum
heum heum
  • 25-05-2022

Answer:

2.5 lbs of apples for $3.25

Step-by-step explanation:

16 oz in one pound, 2.5 pounds is 40 oz. 40 oz is bigger than 35 and it costs less.

Answer Link

Otras preguntas

What were the changes in U.S. politics between 1824 and 1840 and what accounted for these changes?
let f(x)=3x-6 and g(x)=x-2. find the g/f and state its domain.
A car dealership lowered all of its car prices by 15%. Given the above information, what was the original price of a car now priced at £9500?
what is the result when 4x^2-17x+36 is subtracted from 2 x^2-5x+25?
what is a compound subject
A railway train 50 m long passes over a bridge 250 m long at the rate of 12 km/h.How long will it take completely pass over the bridge?
What is the next in the sequence 2 6 3 8 6 12
1,352 pounds is what fraction of a short ton
let f(x)=3x-6 and g(x)=x-2. find the g/f and state its domain.
A 1/2 gallon of paint covers 1/6 of a wall. How much paint is needed to cover the entire wall? Could u show me how to do this question?