edp4452040
edp4452040 edp4452040
  • 25-05-2022
  • Mathematics
contestada

8 oz of cream cheese for $1.98 or 1 pound for 3.75?

Respuesta :

driftecook driftecook
  • 25-05-2022
Answer 1 for 3.75 is the better buy

2 blocks of 8 oz = 1 pound
2 blocks x 1.98 = 3.96
So 1 pound is 3.96 buying two 8 oz pkg
Cheaper to buy the 1 pound block at 3.75
Answer Link
Cameroon78
Cameroon78 Cameroon78
  • 25-05-2022

There are 16 oz in a pound so it would be cheaper to purchase 1 pound for $3.75

Answer Link

Otras preguntas

A researcher calculates the expected value for the number of girls in three births. He gets a result of 1.5. He then rounds the result to 2, saying that it is
Michael's mom paid $2.40 for a 3/4 pound box of cereal.How much is that per pound?
A pet store has 15 puppies12 kittens and 6 rabbits witch animals are in the ratio 5:2
The Treaty of Paris of 1783, which ended the American Revolutionary War, provided for all the following EXCEPT (A) Fishermen from the United States would have t
Two snails in the same class must also be in the same (A) order. (B) species. (C) genus. (D) family. (E) phylum
What´s the difference between Black Thursday and Black Tuesday?
Which describes a spontaneous reaction? a. Positive ΔH b. Negative ΔH c. Positive ΔG d. Negative ΔG e. Positive ΔS
write 97.356 in base ten numerals?
A study was designed to determine how test scores on a 20-question test were related to the time spent studying for the test. What are the independent and depen
How do I solve 3.2x+0.2x^2-5=0