lydiakaitlinmc lydiakaitlinmc
  • 25-05-2022
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP!! I WILL MARK BRAINLEST!

Which of the following is the best buy?

4 lb. for $27.60

6 lb. for $41.28

7.5 lb. for $51.63

8 lb. for $55.12

Respuesta :

milotypo
milotypo milotypo
  • 25-05-2022
$27.60/4 = $6.90
$41.28/6 = $6.880
$51.63/7.5 = $6.884
$55.12/8 =$6.89

6 lb for $41.28 is the best deal!
Answer Link
5nt7hspn5j 5nt7hspn5j
  • 25-05-2022
B. 6lb for $41.28
would be the best answer
Answer Link

Otras preguntas

how would Confucianism benefit Chinese emperors
You have a 90 W electrical appliance that is on 24 hours per day. At $0.51 per kWh, how much are you paying daily for electricity to operate this appliance?Show
Pretend that you can have 100 of any one thing. What would you choose?why?
What is 7/10-1/2 for subtracting fractions
Glycogen, starch, and cellulose are all polymers of glucose. A.TRUE B.FALSE
When did abortion start? In what year did it occur?
the fertile soil of the tigris-euphrates valley was the resource which drew people true or false
why did washington advance on yorktown?
what is the evidence for sea-floor spreading
160 is 120 percent of what number