britorres3 britorres3
  • 23-05-2022
  • Mathematics
contestada

(a) Charlie bought 10 pounds of sugar for $6.
How many dollars did he pay per pound of sugar?
dollars per pound

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-05-2022

Answer:

$0.60 per pound

Step-by-step explanation:

Dollars per pound :

  • No. of dollars / No. of pounds
  • $6 / 10 pounds
  • $0.60 per pound
Answer Link

Otras preguntas

How might John proctor be considered a superior or privileged person?
Why was George Washington put in charge of the troops in Virginia?
Jamal owns a parking garage and is trying to find the relationship between hour of the day and number of cars in the garage. He finds that between 4 am and 10 a
Coherent paragraphs are organized logically and don't shift from first person to third person. True or False?
Years ago, there were much films on Biblical themes; now, the subject is almost taboo. A. Ago B. Much C. On D. Now E. No Error
Which choice best completes the sentence below? Do we have room for both ______ and Jenna's guitars? Lacis' Lacis Laci Laci's
What is 108.75 - 17%?
What are some facts about the Actinide series on the periodic table?
error uses 1/3 of wet dog food for his dog Muddy,each day. how many servings will he get from 5 cans of dog food.?
what is the product of (4x + 6 ) and (2x - 5)