rwhaley742 rwhaley742
  • 25-04-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $1.19 per pound. What is the cost of 2.16 pounds of strawberries?

PLEASEEE HELPPPP

Respuesta :

jsimpson11000 jsimpson11000
  • 25-04-2022

Answer:

$ 2.57

Step-by-step explanation:

1.19 $/pound  * 2.16 pound =

Answer Link

Otras preguntas

A sample value that lies very far away from the majority of the other sample values is _____.
DESPERATE HELP! :( WORTH 10 POINTS! PLEASE HELPPPP!
A family therapist would be most likely to agree that:
Economist anthony downs's _____ suggests that voting is not economically logical.
In a certain school, course grades range from 0 to 100. Adrianna took 4 courses and her average course grade was 90. Roberto took 5 courses. If both students ha
A force of 150 N accelerates a 25 kg wooden chair across a wood floor at 4.3 m/s2 . How big is the frictional force on the block? What is the coefficient of fri
What new skill made agriculture possible?
The Three-Fifths Compromise, which was made at the Constitutional Convention, represented differences of opinions over which issues? A. free t
The amount by which your family's contribution falls short of covering your college expenses
20 points Copper Creek Pizza is having a special. If you order a large pizza for the regular price of 17 dollars you can order any number of additional large pi