queen2thestaffords queen2thestaffords
  • 25-04-2022
  • Mathematics
contestada

Liam spends $4 for 2 pounds of grapes. The grapes sell at a rate of $
per pound.

Respuesta :

igoroleshko156
igoroleshko156 igoroleshko156
  • 25-04-2022

Answer:

Grapes sell at a rate of $2 per pound

Step-by-step explanation:

Step 1:  Determine the price per unit

(Price of Items) / (Total Pounds)

($4) / (2)

$2


Answer:  Grapes sell at a rate of $2 per pound

Answer Link

Otras preguntas

what is the femine name of a snake​
mosaics are pictures or decorations made using small, colored pieces of glass or stone. what did early christians mosaics, such as the Parting of Lot and Abraha
Solve these simultaneous equations:x + y = 24y² - x²= 11​
What effect did attempt to rescue the hostages in Iran crisis have on Carter's presidency? a.) He became a national hero for his successful rescue attempt b.) H
Which structure at the front of the eye is hard and transparent? cornea sclera iris pupil
Ken’s predicted temperature for April is 7ºC. His prediction for May is 2ºC higher than April. He used the number line to solve the problem, starting at 0, movi
how to represent the name to fraction ​
Jessica paid $350,000 for her house in 2010 and sold it six years later for $400,000. What function did the house serve during the time Jessica owned it? O medi
Select the correct answer. Which two points satisfy y = -x^2 + 2x + 4 and x + y = 4? A. (0, 4) and (4, 0) B. (0, 4) and (3, 1) C. (7, -3) and (0, 4) D. (7,
Where was the first Women's Rights Convention held? A: Washington D.C. B:Seneca Falls, New York C:New York City D:Niagara Falls, New York