Respuesta :

Answer:

Each pencil costs 50 cents

Step-by-step explanation:

Step 1:  Determine the price per unit

(Price of Items) / (Amount of items)

($3) / (6)

$0.5

Answer:  Each pencil costs 50 cents

Each pencil is 0.5 cents because 3 divided by 6 is 0.5