jua4nj0 jua4nj0
  • 22-04-2022
  • Mathematics
contestada

a dozen oranges cost 12 pesos so how much do 60 oranges cost

Respuesta :

mauverandol mauverandol
  • 22-04-2022
Find out how much one orange costs (the unit rate:

12 / 12 = 1
Therefore one orange is one pesos

So 60 x 1 = 60

60 oranges costs 60 pesos
Answer Link

Otras preguntas

Where do p and S waves travel? (Like through the earth, on its surface, etc)
What type of plant would be ideal for desert living? A. rose bush B. cactus C. hibiscus plant D. elephant ear plant
compare and contrast solutions and suspensions. give examples of each
What are common denominators
Choose all that apply. Zoroastrianism practices the threefold path of _____. good thoughts good deeds good food good behavior good words
is 75/100 equal to 3/4
what is 877.71 rounded to the nearest tenth
What was the result of the Gulf of Tonkin Resolution
Eric par active piano and guitar for 8 hrs. He practice the piano for 1/4 of that time. How many hours did Eric practice the piano this week?
Malorie can work 10 math problems in 3 minutes. At this rate, how many problems can she work in one hour? A. 30 B. 60 C. 120 D. 200 I think 30