bellanicoletti
bellanicoletti bellanicoletti
  • 26-01-2015
  • Mathematics
contestada

If 6 dollars is the cost of 2 cans of tuna, what is the unit rate

Respuesta :

sheiilaa
sheiilaa sheiilaa
  • 26-01-2015
6/2 is 3 dollars per can of tuna
Answer Link
NekoKeying
NekoKeying NekoKeying
  • 26-01-2015
It would be $3. Since two is for 6, you divide 6 by 2 and get 3.
Answer Link

Otras preguntas

During orientation, an RN learns that LPN/LVNs in the facility receive additional training to perform some tasks such as hanging continuously infusing intraveno
You are buying boxes of cookies at a bakery. Each box of cookies costs 4$. In the equation below, c represents the number of boxes of cookies you buy, and d rep
This note refers to which important idea found in the interview? I'm one of those people who doesn't really think of thrillers in a conventional way you have t
according to holmes, when congress is justified in limiting free speech?
Find the 52nd term of the following arithmetic sequence. 17, 22, 27, 32, ...
simplify the fraction ​
Which of the following was a major contributing factor to the failure of the Great Leap Forward? A famine B flooding C a large earthquake D tornadoes
How can a clever character help an author get a point across?
The ionosphere is Used to send radio singles The coldest layer in the atmosphere Made of charged atoms called ions Responsible for earth’s weather
This is a personal question Should I tryout for drumline??