Jetjay7082 Jetjay7082
  • 25-03-2022
  • Mathematics
contestada

Ajay bought one pound of strawberries for $7.20. what is the price, in dollars per ounce of strawberries?

Respuesta :

pedroandninga
pedroandninga pedroandninga
  • 25-03-2022

Answer:

$0.45 or 45 cents

Step-by-step explanation:

If i'm not mistaken.

in one pound, there are 16 ounces. Therefor, just divide 7.20 by 16 and you get 0.45. or 45 cents.

Hope this helps, brainliest is appreciated! :)
Have a great day! cx

~Mitsuna

Answer Link

Otras preguntas

a- Los organismos quimio autótrofos realizan la fotosíntesis. ( ) b- Las sustancias nutritivas ingresan a la célula por el citoplasma. ( ) c- La nutrición es el
Question 6.2 Calculate the reading on A2
what is the ratio 0.6:2.4 written in simplest form
This is line segments.
8. How many physiographic (geographic) regions does Georgia have?
Social economic rural opportunities in Ghana
solve for x, need help asap!
What does science tell us
Help please I truly appreciate it
Each wholesale bag of flour is sold in 25kg bags. Using this information, calculate a new column of data of that works out how many kilograms in total were sold