KawaiiOtter2340 KawaiiOtter2340
  • 24-03-2022
  • Mathematics
contestada

Luca sells muffins and juice boxes at the
school snack bar. muffins are $1.50 each
and juice boxes are $1.25 each.

Respuesta :

4643656 4643656
  • 24-03-2022

Answer:

1.5m+1.25j

Step-by-step explanation:

m equals the number of muffins sold, and because each muffin sells for $1.50, 1.5m represents the income made from the muffins.

Same thing with the juice boxes, j equals the number of juice boxes sold, and because each juice box sells for $1.25, 1.25j represents the income made from the juice boxes.

Add the income from both of them to get the total income, and you get 1.5m+1.25j.

Answer Link

Otras preguntas

4 Why did the author begin the article by describing Bill Purdue cutting cloth? (A) to illustrate that many fashion designers are using their skills to help mak
Jennifer needs to build a square in class. Her teacher drew her a model, and instructed Jennifer to build it 30 times shorter. How long should Jennifer build ea
1. At what point in the hiring process do you check the applicants social media profile ?
r 2 CR 10013402 January 2020 Defining Historical Criticism Quick Chec Which concepts are part of historical criticism? Check all that apply. the setting of the
Write cos(3x) - cos x as a product
Yo can someone help me please?
sally commits a serious crime but thanks to this amendment, she can't be officially charged unless a grand jury indicts her:
what is the target audience for this poster?
EXPLAIN THREE WAYS GLOBALIZATION HAS AFFECTED THE UNITED STATES.
Which point is collinear to points A and D?