estherruth000 estherruth000
  • 24-03-2022
  • Mathematics
contestada

Marta ha comprado 5 paquetes de 12 lápices cada uno y le han costado24 €. Cual es el precio de cada lapiz?

Respuesta :

daynitapulido
daynitapulido daynitapulido
  • 24-03-2022

Respuesta:

5 paquetes x 12 lapices= 24€

60 lapices=24€

1 lapiz= 0.4€

¿Cuál es el precio de cada lápiz?

El precio de cada lápiz es 0.4€

Si quiere tener 100 lápices, ¿Cuánto le costará?

0.4 X 100=40€

Le costará 40€

Answer Link

Otras preguntas

Which two design elements can be found in the U.S. flag? balance and pattern A:pattern and rhythm B:emphasis and unity C:balance and pattern.
What is 37/6 as a mixed number?
there are nine pencils in a bag, some red and some blue. The probability of picking a red pencil from a bag is 1/3. Find the number of blue pencils in the bag.
in any ecosystem, decomposers are important for all BUT one of the following. A) They are important in keeping the nitrogen cycle going. B) They produce most o
Why was the Albany Plan of Union proposed? to protect the colonists against the Spanish to serve as a model for the Constitutional Convention to strengthen the
Explain how a trace fossil can provide information on how an organism lived
Sarah scored 68 out of 80 in a test.Write her score as a simplified fraction
what achievements are most closely associated with the tang and song dynasties of China?
To increase an amount by 44% , multiply by?
How do animals obtain the nitrogen they use to make proteins and nucleic acids? A. by consuming plants or other animals B. by absorbing ammonia from bacteria gr