breezyjac1 breezyjac1
  • 22-03-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 4 pounds of pasta at the rate of 8 pounds to $9.00, how much would it cost?

Respuesta :

1187 1187
  • 23-03-2022

Answer:

$4.50

Step-by-step explanation:

If 8 pounds is 9 dollars, then each pound is $1.125, times 4 is $4.50.  Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

when you first started your new business, you were so excited about the large volume of orders you had. One year later, you find that your orders are less thann
The _____ requires states to provide all eligible citizens with the opportunity to register to vote when they apply for or renew a driver's license.
Which President is most often associated with the concept of manifest destiny
Teens are most teens are more susceptible to the effects of drugs than adults
QUESTION 18 Tomás is out on a date with his girlfriend in a restaurant, and they're alone. What would he most likely say to the host? A. ¿En qué puedo servi
The strategy of setting a single price for two or more units is known as
Alexis put $2000 in a savings account. After 4 years, she had $2543 in the account. What rate of interest did she earn? Use the formula A= Pe^rt, where A is the
what exactly is information system and how does it work.
How do scientists communicate the results of investigations? A. by publishing articles in scientific journals B. by giving talks at scientific conferences
The measures of all of the interior angles of a triangle are in the extended ratio 1 : 2 : 3. The value of the smallest angle is