victornewman1 victornewman1
  • 22-03-2022
  • Mathematics
contestada

Jessica buys candy that costs $6 per pound. She will spend more than $42 on candy. What are the possible numbers of pounds she will buy?
Use p for the number of pounds Jessica will buy. Write your answer as an inequality solved for p.​

Respuesta :

JimboCade
JimboCade JimboCade
  • 22-03-2022
she buys 7 pounds

6p=42
Answer Link

Otras preguntas

please help with a correct answer
In order to do work, the force vector must be in the same direction as the acceleration vector. in a different direction than the displacement vector. in a dif
Please answer this question!! 98 points and brainliest!!!!
Nous rentrons ___ magasins. des de la du de
collect sales taxes issue drivers licenses operate public schools All of these are responsibilities of what level of government? A) city government B) st
Calculate the volume in mL of .500 g of ether
James answered the following scores on his math quizzes this semester. Convert his scores to percentages, round each score to the nearest whole number and order
which strategy did the Allied forces choose?
How did Fidel Castro become the leader of Cuba? He was appointed by Fulgencio Batista. He won the election by a landslide. He barely beat his opponent in the
What should I say so I can switch my instrument