Seudónimo Seudónimo
  • 25-01-2017
  • Mathematics
contestada

Write and solve a real world problem that involves dividing a decimal by a decimal

Respuesta :

alexcia445 alexcia445
  • 25-01-2017
School sells lunch for $5.50 dollars per day for 5.3 days, if sally has $25.60 than will she be able to buys lunch for those 5.5 days 

1- Multiply 5.5 times 5.3 (number of days)
2-Take 25 and divide it by that number 

Answer Link

Otras preguntas

Relacione as colunas: 1. REDUCE ( ) ambiente 2. REUSE ( ) sujo 3. RECYCLE ( ) reuse 4. ENVIRONMENT ( ) descuidado 5. DIRTY ( ) danoso 6. HARMFUL ( ) reduza 7. T
If the sum of a number and two is doubled the result is three less than the number
155 expressed as a sum to the power of 2and cube number
Find the distance between points P(7,1) and Q(8,3) to the nearest tenth please help
If each person paid an equal amount, who would save the most money? Explain your reasoning using at least two complete sentences. Total: $43.68$ with tip i will
How does the game "peekaboo," the "kite-string," and dreams of "building sandcastles" contribute to the meaning of the poem? ICU by: Grace Chua
Why is it hard to break into the fashion industry? Most people do not care about fashion. There is a lot of competition for jobs. The qualifications are very di
6x = -13 Give your answer as an improper fraction in its simplest form.
Mencione 2ejemplos de procesos manuales
The difference between 5 times 5 and 20