dpatt06 dpatt06
  • 26-02-2022
  • Mathematics
contestada

4. A mountain cabin on 1 acre of land costs 30,000 dollars. If the
land cost 4 times as much as the cabin, what was the cost of
each?

Respuesta :

jhevan
jhevan jhevan
  • 26-02-2022

Answer:

$120,000

Step-by-step explanation:

well 1 acre equals $30,000 but if the land cost 4 more keyword(more) hence we multiply 30,000 by 4 and that's how we get our answer

Answer Link

Otras preguntas

Why did Harold godwinson lose the battle of Hastings
is 100/150 equivalent to 3/5
How do government policies affect the free market economy such as the U.S economy ?Please explain like this : Government policies affect free market economies s
how do you fill in this? Los estudiantes malos siempre llegan - - - - - a la clase.
The product of h and 3 increased by 20
The base area of a suitcase is 308 square inches. If the height of the suitcase is 9 inches, what is the volume of the suitcase?
The student-to-faculty ratio at a small college is 17:3. The total of students and faculty is 740. How many faculty members are there at the college? How many s
how to solve for x in the following equation   x(a-b)=m(x-c)
What is the value of 35 To the second power
Attend to precision.write 1.024242424... as a fraction