hannifresco
hannifresco hannifresco
  • 24-02-2022
  • Mathematics
contestada

Si compramos 2/4 de azúcar y el kilo cuesta $47.00 ¿Cuánto tiene que pagar?
Ayuda!!!

Respuesta :

boredomela boredomela
  • 24-02-2022

Answer:

$11.75

Step-by-step explanation:

divide 1 para 4 le sale

1/4 = 0.25

47 x 0.25 = 11.75

Answer Link

Otras preguntas

Jose had overdrawn his checking account and had a balance of -$25.50. He deposited $100.00. Which expression can he use to calculate his new account balance? A.
Besides being slow to reproduce, what else could make a population susceptible to being endangered?
Ashoka attempted to spread Buddhism by sending missionaries to __________.
Check four reasons american drama had a slow start. puritans outlawed drama in some colonies. prejudice against dramas association with court life and monarchy
The time t required to drive a certain distance varies inversely with the speed r. If it takes 2 hours to drive the distance at 67 miles per hour, how long will
6. What is the elliptical galaxy that is closest to the Milky Way? The Sagittarius dwarf elliptical galaxy Large Magellanic Cloud The Globular Cluster
Segment DC is a diameter of circle A in the figure below. If angle DAB measures 23.5 degrees, what is the measure of arc DB?
what three things did scientist discover about living things and cells?
Which group of hominins was responsible for creating the cave paintings throughout europe?
Which strategy best explains how to solve this problem? Artie was saving pennies. On the first day, he saved 2 pennies. The next day, he saved twice as many