emcdonald091 emcdonald091
  • 23-02-2022
  • Mathematics
contestada



The cost of bananas varies directly with the number of pounds bought. If 7 pounds cost $5.46, find the cost of 3 pounds

Respuesta :

mohammedtaisiralam06
mohammedtaisiralam06 mohammedtaisiralam06
  • 23-02-2022

Answer:

5.46÷7=0.78

0.78=1 pound

0.78×3=$2.34

It is $2.34

Answer Link

Otras preguntas

How did Thoreau’s general opinion of government relate to his imprisonment, as described in "Civil Disobedience"?
The chemical equation of photosynthesis includes 6O2. What does the small number after the O represent?
A contractor wishes to build 9 houses, each different in design. In how many ways can he place these houses on a street if 6 lots are on one side of the street
"Small islands not capable of protecting themselves are the proper objects for kingdoms to take under their care; but there is something very absurd in supposin
Louise completed the work shown below. (5x3 + 3)2 = (5x3)2 + (3)2 = 25x6 + 9 Determine if Louise’s answer is correct. Explain
Cuando haces un viaje, ¿qué ropa pones en la maleta? Necesitas hablar de 5 artículos de ropa importante y sus colores. For example, "Pongo un vestido rojo y una
Briefly explain why it is necessary to critique a scientific argument before it is accepted.
Which healthy snack can provide protein after physical activity? a. an orange slice b. pretzels
Louise completed the work shown below. (5x3 + 3)2 = (5x3)2 + (3)2 = 25x6 + 9 Determine if Louise’s answer is correct. Explain
The thesis statement does not need to be appropriate in scope or have a purpose, nor should it be written for a particular audience. True or False.