bubblesshifting bubblesshifting
  • 23-02-2022
  • Mathematics
contestada

Write down an expression for the total cost of four pencils and two rubbers

Respuesta :

anonymous12353
anonymous12353 anonymous12353
  • 23-02-2022

Answer:

4x + 2y

Step-by-step explanation:

We multiply the price of 1 pencil by 4 to get price of 4 pencils plus the price of 1 rubber times 2.

please mark brainliest

Answer Link

Otras preguntas

In which one of the following sentences could you best use a semicolon? A If you ask me Jerry is a tennis whiz. B When she is worried Lucille eats a lot. C Jerr
Multicellular organisms can be organized into what other levels?
there ate 4 more oranges than apples in the fruit bowl, there ate 5 more apples than bananas. there are 2 bananas. how many of each type of fruit is in the b
Could a vector ever be shorter than one of its components? Equal in length to one of its components? Explain.
In which one of the following sentences is the number written correctly? A The college has an endowment of more than $187 million. B The parcel of land was ad
is 5/12 bigger than 3/7
there ate 4 more oranges than apples in the fruit bowl, there ate 5 more apples than bananas. there are 2 bananas. how many of each type of fruit is in the b
plant roots can grow through cracks and what?
Multicellular organisms can be organized into what other levels?
does anyone have any ideas (easy) on cell simile projects. busy week but due tomorrow.HELP