gzvyprvgxr gzvyprvgxr
  • 23-02-2022
  • Mathematics
contestada

If eight pencils cost 5.20 what is the unit price of pencils

Respuesta :

222009911s
222009911s 222009911s
  • 23-02-2022

8 divided by 5.2

that’s all it takes

Answer Link
lvvies
lvvies lvvies
  • 23-02-2022

Answer:

0.65

Step-by-step explanation:

Since we have given that

Cost of 8 pencils = 5.20

We need to find the cost of 1 pencil.

For this we'll use the unitary method,

5.20 divided by 8 = 0.65

Answer Link

Otras preguntas

During the Constitutional Convention, disagreement over how to count enslaved people was settled by the Commerce and Slave Trade Compromise. Great Compromise. S
URGENT HELP! A positive charge is placed in an electric field that points south. What direction is the force on the positive particle? a. earth. b. south. c. we
in which stage of plot does the author show how the story ends? A.)Climax B.)Resolution C.)Conflict D.)Rising Action
Which of the following is true of prokaryotic cells? They contain nuclei and other membrane-bound organelles. They tend to be large and complex in comparison t
known as the ____these teenagers initially needed a military escort to attended classes
The product of two mixed numbers that are each between 4 and 5 is between 16 and 25
What does generalization mean in math
How many hundreds are in the number 4,874? please help and good luck.
What category does the following fit in? "Tolstoy writes well of despair; he had plenty of it during his lifetime." A.)authenticity B.)universality C.)subject m
15/10 to a mixed number