zjackson0107 zjackson0107
  • 22-02-2022
  • Mathematics
contestada

Set B: 25 pens for $19.75; unit rate per pen

Respuesta :

benita44
benita44 benita44
  • 22-02-2022

Answer:

$0.79

Step-by-step explanation:

25 pens=$19.75

1pen= unknown

cross multiply

then divide by 25

Answer Link

Otras preguntas

The first official political parties to develop in the United States were
Help I don't get questions 2-5
to create an effective fitness program, you need to find activities that are
what strategy did NAACP attorney Robert Carter use during the Brown vs. Board of Education case
Which painting did Cezanne leave unfinished when he died? a. Mont Sainte-Victoire b. Nocturne in Black and Gold: The Falling Rock c. The Dancer d. The Large
How many rounds (bullets) could the early machine gun fire per minute? How did this change by the end of the war?
Calculate the following total weekly wages: a) 38 hours at $22.10 per hour, plus 2 hours at time-and-a-half b) 37 hours at $18.32 per hour, plus 3 hours at time
The primary purpose of the Magna Carta was to
Why is there a Cold War between U.S and Russia
Find the greatest common factor of 3y2 - 4y.