ashleyathena7218 ashleyathena7218
  • 22-02-2022
  • Mathematics
contestada

6 pounds of candy cost $22.50 what is the cost for 1 pound

Respuesta :

kobayashiakihito0
kobayashiakihito0 kobayashiakihito0
  • 22-02-2022

Answer:

what is the cost for 1 pound?=3.7

Step-by-step explanation:

$22.50÷6=3.7

3.7×6=$22.50

Answer Link

Otras preguntas

When the price of ground beef increases and all else is held constant, we would expect the supply of hamburgers to _________, causing the price to _________.
Solve the equation: -5r = 55 r = [?]
30 Points HELP ASAP!!!!! Create an organ donation brochure designed to raise awareness and increase the number of registered donors. Be sure your brochure addr
1,3,7,9,13,15 if this number pattern is continued, what number will come next?
A panda bear and a deer are not able to breed. they are separate ___. help
In "the whippoorwill," what is the speaker's viewpoint of the whippoorwill’s call?.
First City Bank pays 7.5 percent simple interest on its savings account balances, whereas Second City Bank pays 7.5 percent interest compounded annually. If you
What is the difference between Indian literature and literature
Which numbers or expressions have the same value as twenty-nine thousandths?
MARKING BRAINLIEST!!! image is attached