destinydeswoods0 destinydeswoods0
  • 22-02-2022
  • Mathematics
contestada

Cereal is on sale this week. Is it a better buy to get the 10-ounce box for $1.86 or the 14-ounce box for $2.61?

A. 10-oz. box
B. 14-oz. box

Respuesta :

jamesjessy
jamesjessy jamesjessy
  • 22-02-2022

Answer:

b 14oz .box

Step-by-step explanation:

10 oz cost 1.86

1 oz is .19 cents

14 oz cost 2.61

1 oz is .19 cents

so the for one oz is .19 cents for both of them

so chose 14 oz for 2.61 because it gives you more cereal for the same price per oz

Answer Link

Otras preguntas

The 12th term of the arithmetic sequence is 10.5. The 18th term of this sequence is 13.5. Find the common difference and the first term.
Why are there no gram-positive archaea species, but there are gram-positive bacteria species?
Which sequence or sequences are correct and why?
All of the following statements are true regarding non-government organizations EXCEPT:
Which of these are NOT an example of a Nonforfeiture option? Extended Term Reduced Paid-up Cash Surrender Life Income
Hello everybody, For the quiz questions, I tried using the circular method, but got a numeric, period or comma error? So I tried using the solver to find the sa
Your friend is going to visit Hanoi in August.Write an email in about 50-80 words to tell your friend about the trip.You need to cover the information about: -
Please I need help please!!!! I need the answer ASAP…!!!!!! If you know the answer please tell me
Find the value of x. A. 70 B. 30 C. 65 D. 40
What to wear instead of jeans with a strict dress code? That ISNT ugly?