angelwings1
angelwings1 angelwings1
  • 22-01-2015
  • Mathematics
contestada

Florence wants to spend no more than $3 on onions. Will she be able to
buy 2.5 pounds of onions? Explain. Onions cost $1.25 per pound. I know the answer, but I am just checking!

Respuesta :

Ashleycas37
Ashleycas37 Ashleycas37
  • 22-01-2015
Yes she will have enough because 1.25 + 1.25 is 2.50
Answer Link

Otras preguntas

Please find Expenditure cost
let's have some fun zoom the image​
Please find Expenditure cost
You are a news vendor selling San Pedro Times every morning. Before you get to work, you go to the printer and buy the day’s paper for $0.25 a copy. You sell a
100 POINTS PLEASE SOMEONE HELP ME How did this person get 25/20?
Step 1 in the process of filling a prescription is receiving. Reading & checking, make up the 2nd step. There are 11 total steps, list the next 9 steps of p
your mother is puzzled as the software she wants to purchase and install has a hardware requirement of a DVD-RoM drive and she does not have one on her netbook
meaning of DNS in computing​
11 ducks are swimming in a pond. 9 ducks are white and the rest are black. What is the ratio of white ducks to black ducks?
Which of the following is equivalent to ? –18 –6