twinone20039944
twinone20039944 twinone20039944
  • 25-01-2022
  • Mathematics
contestada

If the price of tuna is $3 per pound, how much would 4.9 pounds of tuna cost?

Respuesta :

cmascolo
cmascolo cmascolo
  • 25-01-2022

Answer:

$14.7

Step-by-step explanation:

3 x 4.9 = 14.7

Answer Link
hartwellrp
hartwellrp hartwellrp
  • 25-01-2022

Answer:

$14.70

Step-by-step explanation:

3 x 4.9 = 14.7 or 14 7/10

Answer Link

Otras preguntas

Is (-3,2) a solution of 7x+9y>-3?
which was prokaryotic cells? A. rose thorn B. human kidney C. beet root D. lactobacillus
Convert 20 µg/dL Pb in blood to ppm. Please assume density of blood is 1 g/mL
what is the answer to this problem?
during pregnancy mother should abstain from drinking alcohol because a fetus's unable to process alcohol due to underdevelopment
Solve for x. x = ___°
Read this sentence: Shelby flittered around the room chatting with old friends and making new ones like she was a butterfly dancing on the expectant winds
What food did the Native American Indians introduce to the colonists?
Johny Johny Yes papa? Eating sugar ? No papa Telling lies? No papa Open wide ....ah ah ah..
a janissary revolt occurred in the __empire