makaylayunt37 makaylayunt37
  • 25-01-2022
  • Mathematics
contestada

Solve With Elimination:

the cost of 12 bananas and 7 apples is $5.36, 8 bananas and 5 apples cost $3.68. Find the cost of each fruit

Respuesta :

aaliyahwilliams42016
aaliyahwilliams42016 aaliyahwilliams42016
  • 27-01-2022

Answer:

Apple's are 32 cents and banana's are 26 cents.

Answer Link

Otras preguntas

Is myxococcus bacteria prokaryotic or eukaryotic?
you buy six notebooks and a backpack. The cost of the backpack is$ 17.90. You pay 6% in sales tax. Your total bill is $30.74 how much does each notebook cost?
how to write a sentence for 48 divided by 9 equals 5 remainder of 3
What roles do exchange particles play in an interaction?
What number is 35% of 22?
Marcia has 412 bouquets of flower for centerpieces .she uses 8 flowers for each centerpiece . How Manu centerpieces can she make
50,779 devided by 590
The solid has a mass of 180g. What is the density of the solid?
The least common multiple of two numbers is 60, and one of the numbers is 7 less than the other number. What are the numbers?
what does begin with end in mind mean?